Funkcionális köredzés
Funkcionális köredzés óránkon max. 3 fővel dolgozunk, általában intervall módszerrel. A módszer lényege hogy rövidebb, a szervezet számára megterhelőbb szakaszok és hosszabb alacsonyabb intenzítású szakaszok vagy éppen hosszabb edzésmunka és rövidebb pihenőidő váltják egymást. Mindezt a köredzés hatékony módszerét segítségül hívva tesszük keg, melynek lényege hogy adott állomáson adott feladatot kell végrehajtani (természetesen személyre szabottan) és a vendégek körben váltják egymást. Így nem veszik el sok idő azzal, hogy minden egyes vendégnek újabb és újabb feladatot kell betanulni.
Mi is a funkcionális edzés?
Az edzés során nagyon ritkán (inkább csak rehabilitáció vagy ha a sportoló célja ezt megkívánja) dolgozunk egy-egy testtájat megcélzó gyakorlattal, a feladatok nagyrészt teljes testet átmozgató fujkcionális gyakorlatokból épülnek fel. A gyakorlatok a mindennapokban végzett mozgásokon alapulnak.
A csoportokba való jelentkezés, csatlakozás folyamatos, de mielőtt csatlakozol egy csoporthoz szükség van egy előzetes egyéni, komplex állapotfelmérésre, mely során átbeszéljük életmódódat, kitűzött céljaidat és a várható eredményeket. Fizikai vizsgálatok segítségével megnézzük, hogy van- e a testben komolyabb elakadás, sérülés, mely megakadályozza a test funkcionális működését vagy a helyes mozgásminták kivitelezését. Amennyiben igen, megvizsgáljuk, hogy valóban készen áll-e a tested a kisccsoportos edzésre vagy maximális biztonságod érdekében inkább személyi edzés keretein belül folytassuk-e a közös munkát. Megnézzük lesz-e szükség az edzéssel párhuzamosan speciális rehabilitációs tréningre a funkció helyreállítása, esetleges fájdalom megszűntetése érdekében és hogy mielőbb csatlakozhass az általad kiválasztott csoporthoz. Amennyiben nincs szükség rehabilitációra felmérjük, hogy honnan indulunk, mi a számodra optimális kiindulási súly, idő, stb. egyes gyakorlatoknál annak érdekében, hogy a csoportos órán erre már ne legyen szükség és belevághassunk a tényleges edzésmunkába (lásd Komplex mozgásszervi állapotfelmérés).
Az edzések során mindig igyekszem a vendég (legyen akár hobbi-, akár profi sportoló) céljait szem előtt tartani és profi, átfogó edzésterv követésével törekedni azok elérésére. Az órákon súlyzók mellett találkozni fogsz izgalmasabbnál izgalmasabb eszközökkel, mint pl. bosu labda, stability board, TRX, melyek igazi kihívások elé állítanak majd. Erre azért van szükség hogy kondícionális képességeid mellett a koordinációs képességeid is megfelelően fejlődjenek.
Az edzéseket mindig egy teljes testet átmozgató komplex bemelegítéssel kezdjük, majd az óra fő része után rövid relaxációval és lazítással zárjuk.
Neked ajánlom ezt az óratípust, ha:
szakszerű felügyeletre vágysz
szeretnél egy vidám csoportban, családias környezetben mozogni
minimálisra csökkentenéd a sérülések kockázatát
kondícionális képességeid (erő, állóképesség, gyorsaság), koordinációs képességeid (egyensúlyérzék, ritmusérzék, stb.) vagy ízületi mozgékonyságod fejlesztése a fő cél
fontos számodra a gyakorlatok helyes, optimális, hatékony kivitelezése
teljesítményed növelése a cél
elakadtál a fejlődésben, de nem tudod miért
folyamatos motivációra és fejlődésed szakszerű naplózására van szükséged
bővítenéd gyakorlattáradat, mert az eddig végzett feladatok már nem jelentenek kihívást
új technikàkat tanulnál a test ellazítására
Mindehhez biztosítok Neked egy vidám, barátságos környezetet, ahol a sok nevetés mellett minden edzés alkalmával számíthatsz újabbnál újabb kihívásokra is! 😊
Az óra időtartama kb. 55 perc.