Kinesio tape kezelés
A kinesio taping kezelés egy fizioterápiás eljárás, melynek elsődleges célja a sérült testtáj tehermentesítése, valamint a fájdalomcsillapítás és a propriocepció javítása.
Magát az eljárást egy japán orvos találta fel közel 50 éve a merev rögzítés kiváltására és először a 2008-as olimpián tűnt fel a nyilvánosság előtt. Azóta mind a sportéletben mind a rehabilitációban nagyon elterjedt terápiává vált.
A terápia lényege, hogy a kezelt területre egy vékony, rugalmas, kemikáliáktól mentes, egyik felén ragacsos pamut szalagot helyezünk fel speciális technikákkal. A tape elemeli a bőrt, így teret csinál a vérkeringésnek, és csökkenti a nyomást a fájdalomérzékelő receptorokban, ezáltal optimalizálja a gyulladás sebességét, gyorsítja a regenerációt. A szalag a sérült ízület stabilizálása érdekében úgynevezett “második bőr” hatást vált ki, melynek lényege hogy az érintett területen kétszer akkora stabilitást biztosít, mint a normál bőr. Emellett a sérült ízületben a két ízesülő csontot képesek vagyunk speciális ragasztási technikával egymáshoz közel húzni. Emellett a tape szalagot hegkezelésre, kismamák hátának és derekának tehermentesítésére, illetve különböző mozgásszervi megbetegedések terápiájában is kitűnően használhatjuk.
Fontos leszögezni, hogy bár a tape remek eszköz, de annak alkalmazásától önmagában a páciens nem gyógyul meg, épp ezért más manuális kezelés vagy mozgásterápia mellett, mint kiegészítő eljárás alkalmazzuk.
A tape szőrtelen felületen alkalmazható, így fontos hogy a páciens érkezés előtt 1-2 nappal szőrtelenítse az érintett területet.
Milyen esetekben alkalmazzuk?
Izomlazítás
Triggerpont kezelés
Ízület stabilizálása
Nyirokkeringés javítása
Hegek kezelése
Kismamáknak pocakragasztás a törzs izmainak tehermentesítése érdekében, illetve derékfájdalom csökkentésére
Izomtonizálás
Gerincferdülés korrekció
Lúdtalp korrekciója
Lateralizált patella kezelése
Deréktáji izmok lazítása, ill. stabilizálása
Izomszakadás rehabilitációja
Harántboltozat emelés
Instabil csukló stabilizálása
Bütyök korrekciója
“Banyapúp” korrekciója
Mikor nem használható?
5 éven velüli daganatos megbetegedés
Trombózisveszély, bizonyos szív- és érrendszeri
betegségek
Gennyes gyulladás (pl.:tüszős mandula)
Várandósság első 3 hónapjában has, deréktájékon
Bőrsérülés, kiálló anyajegy esetén
Gyulladt visszér
Lázas állapot, fertőző betegségek
Szisztémás betegségek
Autoimmun betegségek
A ragasztás időtartama sérült felület nagyságától, speciális ragasztási technika összetettségétől függően 5-15 perc.